Antalya Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi
 
BAĞLANTILAR

 

  

Gör-İşit Bölümü

Kütüphanemiz gör-işit bölümü görme engelli kullanıcılarımızın da kütüphanelerden faydalanabilmesi için kurulmuş bölümümüzdür. Bölümde üyelerimizin talep ettiği basılı materyallerin(kitap, dergi vs.) gönüllü okuyucularımız tarafından seslendirilmesi için profesyonel kayıt aldığımız stüdyomuz bulunmaktadır. Bölüm hafta içi saat 08.30/17.30 saatleri arasında aralıksız hizmet vermektedir.

Bunun dışında Braille alfabesiyle basılmış süreli yayınlar da görme engelli kullanıcılarımızın hizmetine sunulmuştur. Braille alfabesindeki basım maliyetinin yüksekliği ve görme engellilerin bir kısmının ne yazık ki bu alfabeyi okumayı bilmemesi nedeniyle süreli yayınların sesli kopyaları da ilgili kurumlardan talep edilerek cd formatında bu bölümümüzde hizmete sunulmaktadır.
Bölümde mevcut Eye-pal solo cihazımız da tek başına mekanik ses yardımıyla kitapları seslendirmektedir. Cihazın hafızasına en fazla dört kitap sayfası kaydedilerek bu kayıt flash belleklere aktarılmakta bu şekilde görme engelli üyelerimizin evlerinde çalışmasına devam edebilmelerine yardımcı olunmaktadır.

Yine bölümde mevcut Eye-pal cihazımız ise alınan ekran görüntüsünün bilgisayarlardaki seslendirme programları yardımıyla okunmasına yardımcı olmaktadır.

Bölümümüzde 6 adet masa üstü bilgisayarımızda yüklü olan seslendirme programları sayesinde görme engelli üyelerimizin bilgisayar ve internet konusundaki ihtiyaçları giderilebilmektedir.

Az görenler üyelerimiz için kullanılan clear wiev masaüstü büyüteç sistemi, görme kaybı düzeyine göre büyüme oranını arttırarak az gören engellilerimizin tek başlarına kitap okuyabilmelerine katkı sağlamaktadır.


20160331_155630.jpg

 
 
HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün
 
Facebook -  Twitter'da Biz

Mesai Gün ve Saatleri
 
 
 Hafta İçi     : 08:30-22:00
 Cumartesi : 09:00-17:00
 İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 1317 kez gösterilmiştir.